تهران ، ولیعصر
021-987654

آیا پیوند به صفحات HTTP بر سئو تاثیر می گذارد؟

جان مولر، مدافع جستجوی Google، پاسخ جالبی در مورد اینکه آیا پیوند دادن به صفحات وب HTTP ناامن دارای یک نقطه ضعف سئو است، ارائه کرد.

کسی فکر می کند که پیوند دادن به صفحات HTTP ممکن است به عنوان یک کیفیت منفی یک صفحه در نظر گرفته شود زیرا ممکن است تجربه کاربری منفی به نظر برسد.

تفاوت بین HTTP و HTTPS

HTTP یک پروتکل (سیستمی متشکل از قوانین) برای انتقال داده ها از سرور به مرورگر است.

HTTPS یک نسخه امن است که به کاربر تأیید می‌کند که سایتی که بازدید می‌کند محافظت می‌شود و می‌توان به اطلاعات حساسی مانند گذرواژه‌ها اعتماد کرد.

HTTPS یک سیگنال رتبه بندی است

پروتکل امن HTTPS یک سیگنال رتبه‌بندی شناخته شده Google است .

Google در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که HTTPS یک سیگنال رتبه‌بندی است .

در این اطلاعیه آمده است:

«فراتر از چیزهای خودمان، ما همچنین در حال کار برای ایمن‌تر کردن اینترنت به طور گسترده‌تر هستیم. بخش بزرگی از آن اطمینان از ایمن بودن وب‌سایت‌هایی است که افراد از Google به آنها دسترسی دارند.

به این دلایل، در چند ماه گذشته، آزمایش‌هایی را با در نظر گرفتن اینکه آیا سایت‌ها از اتصالات امن و رمزگذاری‌شده به عنوان سیگنال در الگوریتم‌های رتبه‌بندی جستجوی ما استفاده می‌کنند، اجرا کرده‌ایم.

ما نتایج مثبتی دیده‌ایم، بنابراین شروع به استفاده از HTTPS به‌عنوان سیگنال رتبه‌بندی کرده‌ایم.

در حال حاضر این فقط یک سیگنال بسیار سبک وزن است – که کمتر از ۱٪ از جستجوهای جهانی را تحت تأثیر قرار می دهد و وزن کمتری نسبت به سیگنال های دیگر مانند محتوای با کیفیت بالا دارد – در حالی که ما به مدیران وب زمان می دهیم تا به HTTPS تغییر دهند.

اما با گذشت زمان، ممکن است تصمیم بگیریم آن را تقویت کنیم، زیرا می‌خواهیم همه صاحبان وب‌سایت را تشویق کنیم که از HTTP به HTTPS سوئیچ کنند تا همه در وب ایمن باشند.

این واقعیت که HTTPS یک سیگنال رتبه‌بندی است، زمینه را برای سؤال در مورد پیوند دادن به صفحات HTTP ناامن فراهم می‌کند.

اگر صفحات وب ایمن برای Google مهم هستند، بنابراین سایت‌های پیوند داده شده نیز باید HTTPS باشند.

اما همانطور که مولر توضیح می‌دهد لزوماً اینطور نیست.

آیا پیوند دادن به صفحات HTTP بد است؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا پیوند دادن به صفحه HTTP توصیه نمی شود.

اما این سؤال محدود به درک این موضوع بود که آیا پیوند دادن به صفحات وب ناامنی که فقط از HTTP استفاده می کنند تأثیر منفی بر SEO دارد یا خیر.

این سوالی است که پرسیده شد:

“آیا اگر صفحه من به یک وب سایت ناامن خارجی پیوند داده شود، بر امتیاز SEO من تأثیر منفی می گذارد؟

بنابراین، در HTTP، نه HTTPS.”

مولر با توضیح اینکه چیزی به نام نمره سئو وجود ندارد و سپس سوال را به آنچه که او معتقد است سوال را دوباره تفسیر کرد به این سوال پاسخ داد.

مولر پاسخ داد:

“…اول از همه، ما مفهومی از امتیاز SEO نداریم.

بنابراین واقعاً لازم نیست نگران نوع نمره سئو باشید.

اما صرف نظر از این، من به نوعی می فهمم که این سوال این است که آیا اگر به جای صفحه HTTPS به یک صفحه HTTP پیوند دهم، بد است؟

و از دیدگاه ما، کاملاً خوب است.

اگر این صفحات بر روی HTTP هستند، این همان چیزی است که باید به آن پیوند دهید.

این چیزی است که کاربران انتظار دارند پیدا کنند.

هیچ مانعی برای پیوند دادن به سایت‌هایی مانند آن وجود ندارد.

هیچ گونه نقطه ضعفی برای وب سایت شما وجود ندارد که از پیوند دادن به صفحات HTTP اجتناب کند، زیرا آنها به نوعی قدیمی یا پوسته پوسته هستند و به خوبی HTTPS نیستند.

نگران نیستم.”

پیوند به صفحات HTTP خوب است؟

مولر تأیید کرد که اشکالی ندارد (به دلایل SEO) با استفاده از پروتکل HTTP به سایت دیگری پیوند دهید.

با این حال، HTTP هیچ تأییدی برای مرورگر ارائه نمی دهد که سروری که به درخواست یک صفحه وب پاسخ می دهد، سرور صحیح است.

در گذشته، بسیاری از ناشران وب پاهای خود را برای پذیرش پروتکل HTTPS طولانی کردند زیرا احساس می کردند که این پروتکل فقط برای بانک ها، بیمارستان ها، سایت های خرید و سایر مشاغلی که با داده های حساس کاربران سروکار دارند ضروری است.

اما این دیگر صدق نمی‌کند، زیرا وب‌سایت‌هایی که از پروتکل HTTP استفاده می‌کنند، می‌توانند مورد حمله قرار گیرند، و عواقب ناخواسته‌ای برای آن وب‌سایت‌ها ایجاد می‌شود که می‌تواند نتیجه نهایی آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

در طول سال‌ها، هکرها روش‌هایی را توسعه داده‌اند که بازدیدکنندگان سایت را فریب دهند تا تصور کنند به یک وب‌سایت خاص دسترسی دارند. پس از فریب، هکر کارهایی مانند دریافت رمزهای عبور بانکی و سایر داده های حساس را انجام می دهد.

ربایش DNS، حملات انسان در وسط، و جعل دامنه برخی از سوء استفاده‌هایی هستند که می‌توانند هنگام بازدید از یک سایت با استفاده از اجرای HTTP ناامن اتفاق بیفتند.

بنابراین ممکن است بهترین روش (به دلایل تجربه کاربر) شناسایی پیوندهای HTTP خروجی و بررسی اینکه آیا سایت پیوند داده شده از HTTPS استفاده می کند یا خیر. اگر اینطور نیست، اگر تجربه کاربری و امنیت بازدیدکننده برای شما مهم است، پیدا کردن سایت بهتری برای پیوند دادن به آن ممکن است مفید باشد.

بازدیدکنندگان سایت که پیوندی از یک سایت ایمن به یک سایت ناامن را دنبال می‌کنند و با پیام مرورگر مبنی بر ناامن بودن یک وب‌سایت مواجه می‌شوند، ممکن است این سؤال را مطرح کنند که آیا در نهایت سایت ایمن قابل اعتماد است یا خیر.

موارد بیشتری نسبت به تاثیر بر سئو وجود دارد.


نقل قول

آیا پیوند به HTTP اثر منفی سئو خواهد داشت؟

پاسخ مولر را در دقیقه ۰۷:۳۵ تماشا کنید.

تصویر ویژه: عکس صفحه از YouTube.com/GoogleSearchCentral، ژوئیه ۲۰۲۲. 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *