تهران ، ولیعصر
021-987654

Getty Images از هوش مصنوعی پایداری به دلیل نقض حق نسخه برداری شکایت کرد

در دادنامه در ۳ فوریه تنظیم شد و روز دوشنبه علنی شد، Getty Images ادعا کرد که شرکت هوش مصنوعی Stability AI, Inc.، مالکیت معنوی این شرکت رسانه تصویری را نقض کرده است.

این شکایت که در دادگاه منطقه ای دلاور ایالات متحده در پی یک شکایت جداگانه گتی علیه ثبات در بریتانیا ثبت شد، شرکت هوش مصنوعی مستقر در لندن را متهم کرد که بیش از ۱۲ میلیون عکس و زیرنویس ها و ابرداده های مرتبط را بدون مجوز کپی کرده است.

>

تصاویر محافظت شده که ظاهراً برای آموزش ابزار تبدیل متن به تصویر استفاده شده است

طبق سند بایگانی شده، Stability از IP Getty برخلاف قانون علامت تجاری برای آموزش مدل انتشار پایدار خود استفاده کرده است.

یک مدل پنهان متن به تصویر که برای تولید تصاویر واقعی واقعی بر اساس ورودی متن استفاده می شود، Stable Diffusion به عنوان یک رقیب مستقیم برای تصاویر خلاقانه توسط Getty در نظر گرفته می شود. 

علاوه بر این، شکایت ادعا می‌کند که IP حفاظت‌شده با علامت تجاری Getty به عنوان داده‌های آموزشی برای پلتفرم هوش مصنوعی استفاده شده است، و «نقض محتوای Getty Images در مقیاس گسترده تا به امروز در موفقیت آن مؤثر بوده است».

گتی ادعا کرده است که خروجی Stable Diffusion اغلب حاوی یک نسخه اصلاح شده از واترمارک Getty Images است. شکایت گتی بیان می‌کند که این استفاده، به‌ویژه در تصاویر با کیفیت پایین، باعث سردرگمی در مورد منبع تصویر می‌شود و به اشتباه دلالت بر ارتباط دارد.

پیامدهای IP هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی هنوز نامشخص است

این اولین نقض حق نسخه برداری مبتنی بر هوش مصنوعی نیست که ثبت شده است. ماه گذشته، سه نفر از هنرمندان مستقر در سانفرانسیسکو، سارا اندرسن، کلی مک کرنان و کارلا اورتیز، علیه Stability AI و DeviantArt شکایت کردند و مدعی شدند که پلتفرم های آنها حقوق هنرمندان را با تصاویر خراشیده شده نقض کرده است. وب.

برنت چوتوراس، کارشناس بازاریابی دیجیتال و همکار، گفت: «این شکایت جدید همچنان به بحث و استدلال ادامه می‌دهد که OpenAI حق استفاده یا یادگیری از محتوای پست‌شده عمومی را ندارد، حداقل نه بدون نوعی اعتبار و غرامت». بنیانگذار و شریک مدیریت در Alpha Brand Media، شرکت مادر Search Engine Journal.

دعوای هنرمندان، که هنوز محاکمه نشده است، اولین موردی بود که نقض حق نسخه‌برداری مولد هوش مصنوعی را هدف قرار داد – یک حوزه قانونی مبهم بدون سابقه ثابت.

“هنرمندان از زمانی که ما به یاد داریم از دیگران الهام گرفته اند، اما من فکر می کنم منصفانه است که بگوییم بین آنچه که یک انسان به عنوان الهام در هنر خود می گیرد، با آنچه که هوش مصنوعی می تواند انجام دهد تفاوت وجود دارد. الهام گرفتن از میلیون‌ها هنر در دسترس عموم، “Csutoras گفت. “منصفانه است که استدلال کنیم که اگر آنها مجبور بودند اجازه بخواهند یا نمی توانستند از آن هنر استفاده کنند، ابزار با کیفیتی که امروز می سازند را نداشتند.”


تصویر ویژه: Cagkan Sayin/Shutterstock

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *