تهران ، ولیعصر
021-987654

گوگل: از نوسانات کوچک عرق نکنید

Google به سری ویدیوهای «Ask Googlebot» خود با قسمت جدیدی ادامه می‌دهد که توضیح می‌دهد چرا نمودارهای کنسول جستجو زمانی که هیچ تغییری در یک وب‌سایت ایجاد نمی‌شود، نوسان می‌کنند.

در این ویدیو، جان مولر، مدافع جستجوی Google می‌گوید که بالا و پایین شدن نمودارهای کنسول جستجو تا حدی، صرف نظر از به‌روزرسانی‌های وب‌سایت، طبیعی است.

نوسانات یک دلیل فوری برای نگرانی نیست، اگرچه عواملی وجود دارد که باید مراقب آنها بود که می تواند نشان دهنده وجود مشکل باشد.

در اینجا دلیل نوسان نمودارها در کنسول جستجوی Google در زمانی که یک وب‌سایت به‌روزرسانی نشده است، و نحوه تشخیص اینکه چه زمانی مشکلی برای رسیدگی وجود دارد، وجود دارد.

چرا نمودارها در کنسول جستجوی گوگل نوسان می کنند

اگر داده‌های کنسول جستجوی شما بالا و پایین می‌رود و مدتی است که سایت خود را به‌روزرسانی نکرده‌اید، احتمالاً آنچه می‌بینید طبیعی است.

همه قطعات متحرک در جستجوی Google می‌توانند تفاوت‌های جزئی در داده‌ها ایجاد کنند، اگر حتی یک جزء از روزی به روز دیگر تغییر کرده باشد.

اگر Google امروز سایت شما را از یک مرکز داده متفاوت نسبت به دیروز بررسی کند، می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در کنسول جستجو داشته باشد، حتی اگر چیزی در پایان شما تغییر نکرده باشد.

مولر بیان می کند:

«جستجوی Google شامل بسیاری از سیستم‌های بسیار پیچیده و به هم پیوسته است. حتی تغییرات کوچک در یک طرف می تواند تأثیر شگفت آور قابل مشاهده ای داشته باشد. این تغییرات به طور کلی تمایل دارند خودشان را یکنواخت کنند. اما هنگام نگاه کردن به بخش‌های جداگانه، هنوز هم می‌توان آنها را مشاهده کرد.

به عنوان مثال، اگر خزیدن از یک مرکز داده بسیار سریع‌تر از حد معمول باشد، می‌تواند باعث تغییراتی در محتوایی شود که برای نمایه‌سازی در دسترس داریم. و به نوبه خود، محتوای نشان داده شده در نتایج جستجو.”

این احتمال نیز وجود دارد که وب سایت شما به طور ناگهانی از منابعی غیر از Google ترافیک دریافت کند. این می‌تواند روی مجموعه‌های خاصی از داده‌ها در کنسول جستجو تأثیر بگذارد.

مولر اضافه می کند:

“یا شاید یک پست رسانه اجتماعی روشنگر بنویسید که ناگهان مهم می شود و سیستم ما کمی بیشتر روی آن متمرکز شده است. در هر صورت، هر یک از اینها می تواند باعث نوسانات در نمودارها شود.»

چه زمانی باید روی نوسانات داده کنسول جستجو عمل کرد

به گفته مولر، تغییرات کوچک در داده ها ارزش نگرانی ندارند.

آنچه باید مراقب آن باشید روندها هستند، مانند تغییر مداوم جهت نمودار. همچنین مراقب سنبله های بزرگی باشید که بسیار غیرعادی هستند.

مولر ادامه می دهد:

«وقتی نمودارها به این شکل نوسان می کنند، چه کاری می توانید انجام دهید؟ اول از همه، نگران تغییرات کوچک نباشید. اینها برای هر وب سایتی عادی است. همه چیز کمی بالا می رود، همه چیز کمی پایین می آید، همه چیز خوب است.

دوم، به دنبال روندها باشید. آیا نمودار طی چند هفته به طور مداوم در یک جهت هدایت شده است؟ سپس این اغلب نشانه تغییرات کلی تر است.

مراقب جهش‌های بزرگ باشید، زمانی که نمودارها در یک دوره کوتاه به طور قابل توجهی تغییر می‌کنند که می‌تواند نشانه‌ای از یک تغییر جدی باشد. ممکن است تغییر خوبی باشد، اما من توصیه می‌کنم دوباره بررسی کنید.»

به طور خلاصه – نوسانات کوچک در طول زمان طبیعی است.

احتمالاً هیچ مشکلی برای رسیدگی وجود ندارد، مگر اینکه تغییر به یک روند گسترده تبدیل شود، یا افزایش یا کاهش قابل توجهی داشته باشد.

ویدیوی کامل را از Google در زیر مشاهده کنید:


تصویر ویژه: اسکرین شات از YouTube.com/GoogleSearchCentral، می ۲۰۲۲.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *