تهران ، ولیعصر
021-987654

گوگل: صفحات Noindex بر بودجه خزیدن تاثیر نمی گذارند

تیم روابط جستجوی Google تأیید می‌کند که صفحات بدون فهرست‌بندی تأثیر منفی بر بودجه خزیدن یک وب‌سایت، مهم نیست که یک سایت چقدر باشد، ندارد.

این موضوع نه یک بار بلکه سه بار در طول جلسه پرسش و پاسخ ساعت اداری SEO Google در نوامبر ۲۰۲۲ پرداخته شده است.

جان مولر و گری ایلیز مدافعان جستجوی Google به نوبت به سه سؤال مشابه از افراد مربوطه پاسخ می‌دهند. class=”content-unit sss2_sllo_o mmh-90-wrap”>

از پاسخ‌های مولر و ایلیز، متوجه می‌شویم که صفحه‌های نمایه‌شده «خیلی زیاد» وجود ندارد. علاوه بر این، اگر وب سایت شما بیش از یک میلیون صفحه نداشته باشد، نیازی به نگرانی در مورد بودجه خزیدن نیست.

در اینجا خلاصه‌ای سریع از هر سؤال و پاسخ آمده است.

سؤال ۱: صفحات نمایه شده بیش از حد

در ساعت ۸:۲۳ در ساعات اداری نوامبر ۲۰۲۲ Google، ایلیز به سوالی می پرسد که آیا تعداد “بیش از حد” صفحات نمایه شده مشکلی برای کشف یا نمایه سازی است.

ایلیز می گوید noindex ابزاری است که به وب سایت ها کمک می کند محتوا را از موتورهای جستجو دور نگه دارند. Google استفاده از تگ noindex را در مواقع ضروری تشویق می‌کند، و به همین دلیل، هیچ اثر نامطلوبی در ارتباط با آن وجود ندارد.

«Noindex ابزار بسیار قدرتمندی است که موتورهای جستجو از آن پشتیبانی می‌کنند تا به شما، صاحب سایت، کمک کند تا محتوا را از فهرست‌های خود دور نگه دارید. به همین دلیل، وقتی صحبت از خزیدن و نمایه سازی می شود، اثرات ناخواسته ای ندارد. به عنوان مثال، داشتن صفحات زیاد با noindex تاثیری بر نحوه خزیدن و نمایه سازی سایت شما توسط گوگل نخواهد داشت.”

سؤال ۲: نسبت صفحات نمایه شده/بدون نمایه

سؤال زیر در ساعت ۱۰:۲۲ مطرح می شود:

“آیا برای تشخیص بهتر بودجه خزیدن احتمالی هدر رفته در صفحات غیر نمایه شده، باید نسبت بین صفحات نمایه شده و غیر نمایه شده را در کنسول جستجو بررسی کنیم؟”

مولر این را رد می‌کند که وب‌سایت‌ها باید سعی کنند صفحات نمایه‌شده و غیر نمایه‌شده خود را متعادل کنند.

برای این منظور، بودجه خزیدن عاملی است که تعداد کمی از سایت ها باید به آن فکر کنند. مولر می گوید:

“نه، هیچ نسبت جادویی وجود ندارد که باید مراقب آن بود. همچنین، برای سایتی که غول پیکر نیست، با کمتر از یک میلیون صفحه، شاید واقعاً نیازی به نگرانی در مورد بودجه خزیدن وب سایت خود نداشته باشید. حذف پیوندهای داخلی غیرضروری خوب است، اما برای سایت‌های کوچک تا متوسط، این موضوع بیشتر یک موضوع بهداشتی سایت است تا یک موضوع SEO.»

سؤال ۳: صفحات بدون ایندکس پیوند شده از سایت های هرزنامه

در نقطه ۱۱:۲۶، یک سوال در مورد هیچ صفحه نمایه شده ای مطرح می شود که کمی متفاوت از دو صفحه قبلی باشد.

سوال به این شرح است:

«بسیاری از سئوکاران از داشتن میلیون‌ها آدرس اینترنتی که توسط noindex در کنسول جستجوی Google حذف شده‌اند، شکایت دارند. همه به صفحات جستجوی داخلی مزخرف که از سایت های هرزنامه لینک شده اند. آیا این مشکلی برای بودجه خزیدن است؟»

Ilyes نکته قبلی را در مورد اینکه noindex ابزاری برای سایت‌ها برای استفاده در صورت لزوم است، تکرار می‌کند.

با فرض اینکه صفحات عمداً نمایه نشده باشند، نیازی به نگرانی در مورد پرچم‌گذاری آن‌ها توسط کنسول جستجو نیست. این بدان معنا نیست که شما کار اشتباهی انجام می دهید.

ایلیس بیان می‌کند:

«Noindex وجود دارد تا به شما کمک کند چیزهایی را از فهرست دور نگه دارید، و همانطور که قبلاً گفتیم با اثرات منفی ناخواسته همراه نیست. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که آن صفحات یا نشانی‌های اینترنتی آن‌ها، به‌طور خاص، در فهرست گوگل قرار نمی‌گیرند، به استفاده از noindex ادامه دهید و نگران بودجه خزیدن نباشید.”


منبع: Google

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *