تهران ، ولیعصر
021-987654

گوگل با ۸۵ میلیون دلار دعوای حریم خصوصی مصرف کننده را حل و فصل کرد

شرکت مادر Google Alphabet Inc. 85 میلیون دلار برای پایان دادن به شکایت حفظ حریم خصوصی مصرف کنندگان که توسط ایالت آریزونا تنظیم شده است، پرداخت خواهد کرد.

دادنامه، که در ماه مه ۲۰۲۰ تشکیل شد، ادعا کرد که موتور جستجو قانون کلاهبرداری از مصرف کننده ایالت را نقض کرده و کاربران اینترنت را در مورد استفاده از داده های مکان و شیوه های جمع آوری داده گمراه کرده است. حتی پس از اینکه کاربران سابقه موقعیت مکانی را در تنظیمات غیرفعال کردند، گوگل را متهم کرد که بدون رضایت به ردیابی مکان کاربر بدون رضایت ادامه می دهد تا درآمد تبلیغات را افزایش دهد.

دفتر مارک برنوویچ، دادستان کل آریزونا، تحقیق در مورد شیوه‌های جمع‌آوری داده‌های موقعیت مکانی Google را به دنبال داستان Associated Press که نشان می‌دهد چگونه شرکت موتور جستجو حرکات کاربران را ردیابی می‌کند.

برنوویچ در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «هنگامی که من به عنوان دادستان کل انتخاب شدم، به مردم آریزونا قول دادم که برای آنها مبارزه کنم و همه از جمله شرکت هایی مانند گوگل را پاسخگو کنم. “من به این شهرک تاریخی افتخار می کنم که ثابت می کند هیچ نهادی، حتی شرکت های بزرگ فناوری، فراتر از قانون نیستند.”

تسویه حساب شامل ۷۷,۲۵۰,۰۰۰ دلار به صندوق عمومی آریزونا و ۷,۷۵۰,۰۰۰ دلار دیگر به مشاور خارجی دفتر دادستان کل است. بخش عمده ای از حل و فصل توسط قانونگذار آریزونا برای تأمین بودجه آموزش، تلاش ها و اهداف حفظ حریم خصوصی اینترنت باند پهن و اینترنت استفاده خواهد شد.

طبق شرایط تسویه حساب، Google مجبور به اعتراف به تخلف یا نقض قوانین نیست.

Google Argued Suit بر اساس خط‌مشی‌های قدیمی بود که سال‌ها پیش تغییر کرده بود

Google در دفاع از خود مدعی شد که شکایت آریزونا بر اساس خط‌مشی‌های قدیمی است که دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

خوزه کاستاندا، سخنگوی گوگل در بیانیه‌ای گفت: «ما کنترل‌های ساده و گزینه‌های حذف خودکار را برای داده‌های مکان ارائه می‌کنیم و همیشه در تلاش هستیم تا داده‌هایی را که جمع‌آوری می‌کنیم به حداقل برسانیم». “ما از حل این موضوع خرسندیم و همچنان توجه خود را بر ارائه محصولات مفید برای کاربران خود متمرکز خواهیم کرد.”

در سال ۲۰۲۱، درآمد تبلیغات ۸۱٪ بود (۲۰۹.۵ میلیارد دلار) از ۲۵۷.۶ میلیارد دلار درآمد. بسیاری از این با جمع آوری داده های کاربر، با یا بدون رضایت صریح و/یا آگاهی ایجاد می شود.

اگر همانطور که Google ادعا می‌کند، دعوا بر اساس خط‌مشی‌هایی است که دیگر در عمل نیستند، این تسویه حساب نباید تأثیر قابل‌توجهی بر این درآمدها داشته باشد.

غول موتور جستجو قبلاً با این استدلال که قوانین ایالتی برای حمایت از مصرف کننده مستلزم ارتباط کلاهبرداری ادعایی با یک فروش یا تبلیغ است، تلاش کرد تا پرونده را رد کند. یک قاضی این درخواست را در ژانویه رد کرد.

Google با تعدادی لباس مشابه مواجه است

این پرونده آریزونا تنها یکی از چندین پرونده حقوقی نقض حریم خصوصی است که Google با آن مواجه است. شکایات مشابهی توسط گروهی از دادستان های کل ایالت، از جمله ایندیانا، تگزاس و ناحیه کلمبیا، در مورد داده های مکان در دادگاه های ایالتی مربوطه آنها ثبت شده است.

در ژانویه ۲۰۲۲، قاضی ناحیه کالیفرنیا ایالات متحده دو مورد از پنج ادعای را در یک دادخواست دسته جمعی که گوگل را متهم به جمع آوری داده های برنامه از کاربران Android به روشی مشابه آنچه توسط دادستان کل آریزونا بیان شده بود، رد کرد. Alphabet Inc. به دنبال رد سه ادعای دیگر نبود.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *