تهران ، ولیعصر
021-987654

گوتنبرگ ۱۳.۰ پیش نمایش پیشرفت های وردپرس ۶.۰

وردپرس نسخه ۱۳.۰ گوتنبرگ را منتشر کرد که شامل پیشرفت‌های متعددی است که آن را به ارمغان آورده است. چندین گام بزرگ به تبدیل شدن به سازنده وب سایت آسان برای استفاده نزدیکتر شده است.

این به‌روزرسانی برای گوتنبرگ یک نقطه عطف مهم است زیرا ویژگی‌های این افزونه در هسته وردپرس ۶.۰ گنجانده شده است، که در حال حاضر برای انتشار در ۲۴ می ۲۰۲۲ تنظیم شده است و این یک معامله بسیار بزرگ در دنیای انتشار است.

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

گوتنبرگ یک سازنده وب سایت به سبک بصری است که برای آسان کردن ساخت وب سایت برای ناشران طراحی شده است.

برای توصیف فرآیند ساخت یک سایت با استفاده از کشیدن و رها کردن یا نقطه و کلیک روی یک بوم مجازی که می‌توان نحوه نمایش آن را هنگام طراحی آن تجسم کرد، تصویری نامیده می‌شود.

به‌جای دستکاری کد، با این سبک از ساخت وب‌سایت، ناشر عناصر صفحه وب مانند سرصفحه یا پاورقی را دستکاری می‌کند. این عناصر صفحه وب، بلوک نامیده می شوند.

این روشی برای ساختن وب سایت هایی است که برای مدت طولانی به اشکال مختلف وجود داشته است، حداقل از اواخر دهه ۱۹۹۰ با معرفی نرم افزار ساخت وب سایت Macromedia (اکنون Adobe) Dreamweaver.

در آن زمان به این سبک از ایجاد صفحات وب معمولاً به عنوان رابط کاربری What You See What You Get (WYSIWYG) نامیده می شد.

افزونه‌های وردپرس مانند پلت‌فرم‌های ساخت وب‌سایت Divi و غیر WordPress SaaS برای سال‌ها به ناشران کمک کرده‌اند تا سایت‌هایی با رابط سازنده وب‌سایت بصری بسازند.

گوتنبرگ نسخه وردپرس رابط سازنده وب‌سایت بصری است که ساخت یک وب‌سایت را آسان‌تر می‌کند.

مزایای گوتنبرگ این است که بخشی از خود هسته وردپرس است که (در تئوری) به عملکرد سریع‌تر وب‌سایت‌های ساخته شده با گوتنبرگ نسبت به استفاده از افزونه شخص ثالث کمک می‌کند.

گوتنبرگ ۱۳.۰ بهبودهای متعددی ارائه می دهد که به وردپرس ۶.۰ کمک می کند تا گام مهمی به جلو برای دنیای انتشارات باشد و این بسیار هیجان انگیز است.

بلوک های گوتنبرگ

رابط طراحی گوتنبرگ با استفاده از کلمه، بلوک ها توصیف شده است. برای اهداف طراحی، یک صفحه وب به بخش هایی به نام بلوک تقسیم می شود.

قسمت بالایی که به عنوان سربرگ شناخته می شود یک بلوک است. منوی ناوبری یک بلوک است. و طرف‌هایی که ویجت‌های مختلف می‌روند نیز یک بلوک است.

هر بلوک را می توان به منظور ایجاد یک طراحی صفحه وب جابجا کرد و دستکاری کرد.

بنابراین، بلوک بالای صفحه که در آن تصویر برجسته قرار می‌گیرد را می‌توان به صورت جداگانه با یک نقطه استایل داد و به راحتی کلیک کرد. فقط روی بلوکی که می‌خواهید متن به آن اضافه کنید یا یک تصویر پس‌زمینه کلیک کنید و سپس از یک منوی زمینه‌ای برای انجام کاری که می‌خواهید انجام دهید، انتخاب کنید.

متن در میان بلوک ها را انتخاب کنید

یک پیشرفت ابتکاری که در گوتنبرگ ۱۳.۰ (و وردپرس ۶.۰) معرفی شده است، توانایی انتخاب متن در چندین بلوک است. این مهم است زیرا بلوک‌ها به‌عنوان راهی برای طراحی ظاهر صفحه وب وجود دارند و متن چیزی است که در داخل آن بلوک‌ها ریخته می‌شود.

این ویژگی جدید به ناشر آزادی بیشتری برای ایجاد یک صفحه وب بدون محدودیت قوانین (به ظاهر) دلخواه مانند عدم امکان انتخاب متن در چندین بلوک ارائه می دهد.

الگوهای سطح صفحه

این یک ویژگی پیشرفت است که گوتنبرگ را چندین گام به یک سازنده وب سایت آسان برای استفاده نزدیک می کند.

ویژگی الگوها در سال ۲۰۲۰ در گوتنبرگ نسخه ۷.۸ به‌عنوان یک API برای توسعه‌دهندگان برای ایجاد الگوهای طرح‌بندی برای بخش‌های صفحه معرفی شد.

کاری که آخرین نسخه ویژگی الگوها انجام می دهد این است که الگوهای صفحه را فعال می کند که می توانند به عنوان نقطه شروع برای ایجاد یک طرح بندی صفحه وب انتخاب شوند.

بنابراین به جای شروع یک صفحه وب از ابتدا، یک ناشر می تواند با یک الگوی از پیش پیکربندی شده برای کل صفحه شروع کند و سپس صفحه را از آنجا سفارشی کند.

این یک ویژگی است که در حال حاضر در بسیاری از سازندگان صفحه وردپرس موجود و همچنین در سازندگان وب سایت SaaS رایج است. بنابراین این یک قدم قطعی به جلو برای وردپرس است که بالاخره این ویژگی را داشته باشد.

دستکاری چیدمان پشته یا ردیف

در ادامه با هدف سهولت طراحی وردپرس، نسخه جدید گوتنبرگ امکان سازماندهی بلوک های انتخابی را به عنوان طرح بندی بلوک ها یا ردیف ها فراهم می کند.

و از آنجا یک ناشر می تواند از منوی زمینه برای دستکاری بیشتر طرح استفاده کند.

در اینجا ویدیویی وجود دارد که نحوه عملکرد آن را نشان می‌دهد:

اعلامیه وردپرس آن را توضیح داد:

«اکنون بلوک‌ها به راحتی در یک طرح‌بندی پشته یا طرح‌بندی ردیف با یک کلیک گروه‌بندی می‌شوند.

در Gutenberg 13.0، انتخاب چندین بلوک به طور همزمان، تغییرات Stack و Row بلوک Group را درست در نوار ابزار نمایش می‌دهد.”

مسدود کنترل مرز

این اصلاح یک ویژگی از قبل موجود با یک مؤلفه BorderControl جدید است.

یک منوی متنی راهی برای کنترل حاشیه‌های اطراف بلوک برای تغییر سبک، رنگ و عرض فراهم می‌کند.

از تصویر ویژه در دکمه Cover Block استفاده کنید

بلوک جلد یک بلوک تخصصی است که می تواند برای ایجاد بخش تصویر قهرمان در بالای صفحه استفاده شود. پس‌زمینه بلوک می‌تواند یک رنگ، یک تصویر یا یک ویدیو باشد.

به‌روزرسانی به بلوک جلد دکمه‌ای اضافه می‌کند تا بتواند فوراً از تصویر برجسته برای صفحه وب استفاده کند.

این یک چیز جزئی به نظر می رسد اما در واقع یک عملکرد مهم است.

اعلان وردپرس مشتاقانه بود:

“با بلوک جلد به روز شده، تصویر ویژه پست دیگر یک فکر بعدی نیست – بخشی جدایی ناپذیر از پست است. فقط روی دکمه «استفاده از تصویر ویژه» کلیک کنید، و تمام!»

پیشرفت‌های تجمعی بسیار بیشتری در گوتنبرگ ۱۳.۰ وجود دارد که با هم به ایجاد یک به‌روزرسانی معنادار برای ویرایشگر بلوک وردپرس کمک می‌کنند که در نهایت به نسخه بعدی وردپرس، نسخه ۶.۰ می‌رسد.

نقل قول

اعلامیه رسمی وردپرس را بخوانید

چه چیزی در گوتنبرگ ۱۳.۰ جدید است؟

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *