تهران ، ولیعصر
021-987654

وابستگی سایت به جاوا اسکریپت مشکلی برای Googlebot است؟

در یک پاتوق ساعات اداری اخیر در جستجوی مرکزی جستجوگر گوگل، سؤالی به جان مولر مدافع جستجوی Google ارسال شد که آیا وابستگی یک وب سایت به جاوا اسکریپت برای اصول اولیه بد است یا خیر. عملکرد.

ممکن است در مورد خزیدن و نمایه سازی، این تأثیر منفی بر Googlebot داشته باشد؟

مولر مشاهده کرد که احتمالاً خوب است، اما کارهایی را برای اطمینان از اینکه هم Google و هم کاربران با سایت مشکلی ندارند، پیشنهاد کرد.

سایت بدون جاوا اسکریپت کاربر پسند نیست

شخصی که این سوال را می‌پرسد خاطرنشان کرد که بخش زیادی از عملکرد سایت به جاوا اسکریپت بستگی دارد و نگران تأثیر آن بر کاربرپسندی و SEO دوستی است.

سوال این است:

«اگر جاوا اسکریپت خاموش باشد، وب سایت ما چندان کاربرپسند نیست.

بیشتر تصاویر بارگذاری نمی شوند. منوی خروجی باز نمی‌شود.

به هر حال ویژگی Chrome Inspect، در آنجا همه پیوندهای منو در کد منبع وجود دارد.

ممکن است وابستگی ما به جاوا اسکریپت همچنان برای Googlebot مشکل ساز باشد؟»

منظور شخص از «ویژگی بازرسی Chrome» احتمالاً ابزار بازرسی کد منبع صفحه نمایش است که در Chrome تعبیه شده است.

بنابراین منظور آنها این است که، اگرچه وقتی جاوا اسکریپت در مرورگر خاموش است، پیوندها قابل دسترسی نیستند، پیوندها همچنان در کد HTML وجود دارند.

مولر تست سایت را توصیه می کند

پاسخ مولر تأیید کرد که احتمالاً Google می‌تواند سایت را مدیریت کند.

اما چیزی که ناگفته مانده این واقعیت است که عملکرد بسیاری از سایت‌ها به جاوا اسکریپت بستگی دارد و تجربه شخصی که سوال می‌پرسد تقریباً عادی است.

از اکثر سایت‌هایی که جاوا اسکریپت در مرورگر خاموش است بازدید کنید و بسیاری از تصاویر بارگیری نمی‌شوند، ممکن است طرح‌بندی خراب شود و برخی از منوها کار نکنند.

در زیر یک اسکرین شات از SearchEngineJournal که با جاوا اسکریپت غیرفعال مشاهده شده است:

Screenshot of SEJ as seen in a browser with JavaScript turned off

در حالی که مولر با پاسخ خود به این واقعیت اشاره کرد، احتمالاً باید در خط مقدم پاسخ قرار گیرد که اکثر سایت‌ها بدون فعال کردن جاوا اسکریپت در مرورگر، کاربر پسند نیستند و تجربه شخصی که سؤال می‌پرسد وجود ندارد. معمولی است اما در واقع بسیار رایج است.

مولر تصدیق کرد که احتمالاً همه چیز خوب خواهد بود.

او گفت:

“و از دیدگاه من … آن را آزمایش خواهم کرد.

پس احتمالا همه چیز درست خواهد شد.

و احتمالاً، من فرض می‌کنم اگر از جاوا اسکریپت به روشی معقول استفاده می‌کنید، اگر کار خاصی برای مسدود کردن جاوا اسکریپت در صفحات خود انجام نمی‌دهید، احتمالاً کار خواهد کرد.»

بلوک نقل قول>

برای مشاهده نحوه عملکرد سایت تست کنید

در ادامه مولر فرد را تشویق کرد تا آزمایش‌هایی را برای اطمینان از عملکرد بهینه سایت انجام دهد و اشاره کرد که “ما” ابزارهایی داریم اما او ابزار خاصی را ذکر نکرد.

احتمالاً او از ابزارهای موجود در کنسول جستجوی Google صحبت می‌کند که می‌توانند بازخوردی را در مورد اینکه آیا Google می‌تواند صفحات و تصاویر را بخزد ارائه دهد.

مولر پاسخ خود را ادامه داد:

“اما خیلی بهتر است که نه تنها به من اعتماد کنید، بلکه از یک ابزار تست برای امتحان آن استفاده کنید.

و ابزارهای آزمایشی که در دسترس داریم کاملاً مستند هستند.

تغییرهای زیادی در مورد چیزهایی وجود دارد که توصیه می کنیم در صورت بروز مشکل، آنها را بهبود بخشید.

بنابراین من راهنماهای خود را در مورد جاوا اسکریپت و سئو مجدداً بررسی می‌کنم و به این فکر می‌کنم که … چیزهایی را امتحان کنم، مطمئن شوم که واقعاً به روشی که شما می‌خواهید کار می‌کنند و سپس از آن برای بهبود کلی وب‌سایت خود استفاده می‌کنم.

تجارب سایت کاربر پسند

مولر در مرحله بعد موضوع کاربرپسند بودن را مورد بحث قرار داد زیرا شخصی که این سوال را می پرسد اشاره کرد که سایت با غیرفعال بودن جاوا اسکریپت کاربر پسند نیست.

اکثریت قریب به اتفاق سایت‌های موجود در اینترنت از جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند، W3Techs آماری را منتشر می‌کند که ۹۷.۹٪ سایت ها از جاوا اسکریپت استفاده می کنند.

HTTPAarchive، که از داده‌های واقعی کاربر Chrome از کاربرانی که انتخاب کرده‌اند استفاده می‌کند یادداشت‌ها در گزارش سالانه آن در مورد استفاده از جاوا اسکریپت نشان می‌دهد که میانگین تعداد بارگیری‌های جاوا اسکریپت برای دستگاه‌های تلفن همراه ۲۰ و به ۳۳ جاوا اسکریپت شخص اول و ۳۴ اسکریپت شخص ثالث برای صدک ۹۰ وب‌سایت‌ها می‌رسد.

HttpArchive همچنین اشاره می‌کند که برای میانگین وب‌سایت‌ها، ۳۶.۲ درصد جاوا اسکریپت اجباری به مرورگر بازدیدکنندگان سایت بدون استفاده می‌ماند، فقط پهنای باند را تلف می‌کند.

همانطور که می بینید، مشکل مربوط به کاربرانی نیست که جاوا اسکریپت را غیرفعال کرده اند و بازدید از یک سایت را دارند، زیرا شخصی که سؤال را مطرح می کند نگران بوده است. نگرانی آنها بیجا بود.

مشکل واقعی روی کاربرانی است که با سایتی مواجه می شوند که جاوا اسکریپت زیادی را به بازدیدکنندگان سایت تحمیل می کند و در نتیجه تجربه کاربری ضعیفی ایجاد می کند.

مولر به تفاوت های ظریف در مورد اینکه چگونه نگرانی های آن شخص بیجا بوده است اشاره نکرد. اما او راه‌های مفیدی را برای تشخیص اینکه آیا کاربران به دلیل مشکلات جاوا اسکریپت تجربه منفی دارند یا خیر توصیه کرد.

مولر پاسخ خود را ادامه داد:

«و شما در رابطه با جاوا اسکریپت به کاربرپسند بودن اشاره کردید، بنابراین از دیدگاه ما، راهنمایی که ما داریم اساساً بسیار فنی است به این معنا که باید مطمئن شویم که Googlebot می تواند محتوا را از آن ببیند. یک نقطه نظر فنی، و اینکه می تواند پیوندهای موجود در صفحات شما را از نقطه نظر فنی ببیند.

در درجه اول به کاربر پسند بودن اهمیت نمی دهد.

اما مطمئناً کاربران شما به کاربر پسند بودن اهمیت می‌دهند.

و این چیزی است که شاید منطقی باشد که کمی بیشتر انجام دهید تا کاربران شما واقعاً مطمئناً تجربه خوبی در صفحات شما داشته باشند.

و این اغلب چیزی است که فقط یک ابزار آزمایش ساده نیست.

اما چیزی که در آن شاید شما مجبور باشید یک مطالعه کاربری کوچک انجام دهید یا با برخی از کاربران مصاحبه کنید یا حداقل یک نظرسنجی در وب سایت خود انجام دهید تا بفهمید آنها کجا گیر کرده اند، با چه نوع مشکلاتی روبرو هستند.

>

آیا به این دلیل است که … شما به منوهای پروازی اشاره کردید. یا در جایی که آنها مشکلاتی را می بینند، ممکن است کاملاً متفاوت باشد، یا اینکه ممکن است متن خیلی کوچک باشد، یا نمی توانند دکمه ها را به درستی کلیک کنند، چیزهایی که واقعاً با مشکلات فنی همخوانی ندارند، اما بیشتر مهربان هستند. از چیزهای سمت کاربر که اگر بتوانید آن‌ها را بهبود ببخشید و اگر بتوانید کاربران خود را خوشحال‌تر کنید، آن‌ها می‌مانند و برمی‌گردند و افراد بیشتری را نیز برای بازدید از وب‌سایت شما دعوت می‌کنند.»

تست برای کاربران و گوگل

مولر صراحتاً به هیچ ابزاری برای انجام هیچ یک از آزمایش‌های توصیه‌شده اشاره نکرده است. کاملاً واضح است که کنسول جستجو بهترین ابزار برای تشخیص مشکلات خزیدن با Google است. کنسول جستجو ناشران را از تعداد URLهای کشف شده برای مثال هشدار می دهد.

در مورد ابزارهای تجربه کاربر، یکی از بهترین ها Microsoft Clarity ابزار تجزیه و تحلیل تجربه کاربر. این ابزار تجزیه و تحلیل منطبق با GDPR اطلاعاتی در مورد نحوه تجربه کاربران سایت شما ارائه می‌کند و می‌تواند زمانی که تجربه کاربری بدی را تجربه می‌کنند، سیگنال دهند.

بنابراین می تواند برای تشخیص مسائل احتمالی سایت که جان مولر در مورد آنها صحبت کرده است بسیار مفید باشد.

نقل قول

جان مولر را در دقیقه ۱۰:۲۳ تماشا کنید:


تصویر ویژه: Elle Aon/Shutterstock

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *