تهران ، ولیعصر
021-987654

گزارش ها حاکی از برنامه ریزی مایکروسافت برای سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در OpenAI است

طبق گزارش‌ها، مایکروسافت با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در OpenAI، توسعه‌دهندگان ChatGPT، گام بزرگی برای به دست آوردن برتری نسبت به رقبای خود برمی‌دارد.

OpenAI در ایجاد نرم افزاری تخصص دارد که می تواند یاد بگیرد و با وظایف مختلف سازگار شود.

این شرکت با برنامه محبوب خود ChatGPT، توجه کاربران عادی و کارشناسان صنعت را به خود جلب کرده است، که از آخرین عرضه‌اش در ماه گذشته با استقبال زیادی مواجه شده است.

منابع آشنا به این موضوع به Semafor که مایکروسافت و سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری در حال مذاکره برای سرمایه‌گذاری مبلغی هستند که ارزش OpenAI را به ۲۹ میلیارد دلار برساند.

سرمایه‌گذاری با این بزرگی گام مهمی به سوی رشد OpenAI خواهد بود، که می‌تواند توسعه ChatGPT و سایر پروژه‌های مرتبط با هوش مصنوعی را بیشتر کند.

همچنین نشان دهنده علاقه فزاینده به هوش مصنوعی در بین سرمایه گذاران و شرکت های بزرگ است.

گفته می‌شود که سرمایه‌گذاری مایکروسافت بخشی از توافق‌نامه‌ای است که طی آن این شرکت ۷۵ درصد از سود OpenAI را تا زمانی که سرمایه‌گذاری خود را جبران کند، دریافت خواهد کرد.

معلوم نیست که آیا پولی که OpenAI برای بازوی رایانش ابری مایکروسافت خرج می‌کند، در محاسبه بازپرداخت سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود.

وقتی مایکروسافت پول خود را پس می‌گیرد، طبق منابع Semafor، معامله به ساختار مالکیت تغییر می‌کند. تحت این ساختار، مایکروسافت ۴۹ درصد از سهام را در اختیار خواهد داشت، سایر سرمایه گذاران ۴۹ درصد از سهام را در اختیار خواهند داشت و شرکت مادر غیرانتفاعی OpenAI 2 درصد باقی مانده را در اختیار خواهد داشت.

مزیت اصلی مایکروسافت در این معامله، فرصت کار مستقیم با OpenAI و تأثیرگذاری بر جهت ابزارهای آن است. این به مایکروسافت کمک می‌کند تا در لبه پیشروی یک تغییر قابل توجه در فناوری مصرف‌کننده باقی بماند.

این هفته گزارش شد که مایکروسافت در حال بررسی یکپارچه سازی فناوری چت ربات OpenAI در محصولات دیگر مانند Word و Outlook.

همچنین ممکن است ChatGPT را در موتور جستجوی Microsoft Bing مشاهده کنیم در اوایل ماه مارس.

در حالی که این یک پیروزی برای مایکروسافت به نظر می رسد، در این مرحله بیشتر یک قمار است.

مایکروسافت روی توانایی OpenAI برای ادامه پیشگام بودن و پیشرو بودن در زمینه هوش مصنوعی شرط بندی کرده است. با این حال، OpenAI به ناچار با رقابت سایر شرکت ها مواجه خواهد شد، زیرا زمینه هوش مصنوعی به سرعت در حال پیشرفت است.

سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلاری مایکروسافت تضمین نمی کند که OpenAI همچنان موفق باشد. هر دو شرکت در حین حرکت در صنعت هوش مصنوعی، که دائماً در حال تحول و رقابتی است، با چالش‌های زیادی روبرو خواهند شد.

هر دو شرکت کار خود را در پیش دارند تا جلوتر از منحنی باقی بمانند و در بازار مرتبط باقی بمانند.


تصویر ویژه: rarrarorro/Shutterstock

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *