تهران ، ولیعصر
021-987654

پیشنهاد “معیب” وردپرس باعث واکنش شدید می شود

یک پیشنهاد جدید برای وردپرس ۶.۰ که برای می ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است، تبدیل خودکار تصویر را به صورت پیش فرض فعال می کند تا همه تصاویر آپلود شده با فرمت WebP بهتر نمایش داده شوند. جامعه توسعه دهندگان وردپرس به طور قاطع به این پیشنهاد پاسخ منفی دادند زیرا باعث افزایش گسترده استفاده از فضای دیسک می شود.

پیشنهاد فعال کردن WebP به صورت پیش فرض

WebP یک فرمت تصویر جدید است که تصاویر را با اندازه فایل بسیار کمتری نمایش می دهد. این بدان معناست که بسیاری از صفحات وب با سرعت بیشتری دانلود می‌شوند و در نتیجه تجربه بهتری برای کاربران به همراه خواهد داشت.

قالب WebP باید برای ناشران بهتر باشد زیرا به خوبی شناخته شده است که بهبود سرعت وب سایت منجر به درآمد بیشتر تبلیغات و افزایش فروش می شود.

پس پیشنهادی برای پیش‌فرض کردن WebP احتمالاً ایده خوبی به نظر می‌رسد.

اما این پیشنهاد با مقاومت پرشور و در برخی موارد خشمگین از سوی جامعه وردپرس مواجه شد.

افزایش گسترده در فضای دیسک

یکی از مهم ترین نگرانی های مطرح شده توسط جامعه وردپرس این بود که این ویژگی جدید فضای دیسک را به میزان قابل توجهی بین ۲۵ تا ۵۰ درصد یا حتی بیشتر افزایش می دهد.

یکی از توسعه‌دهندگان بازخورد خود را ارائه کرد که این امر به دلیل نیاز به فضای وب میزبانی بیشتر، منجر به افزایش هزینه برای ناشران خواهد شد. توسعه‌دهنده اشاره کرد که اگرچه هزینه‌های پهنای باند ارزان است، اما فضای دیسک ارزان نیست.

توسعه‌دهنده در نظرات پیشنهاد نوشت::

“متاسفانه دوبرابر کردن تعداد فایل های تصویری تولید شده عواقب جدی دارد – یعنی فضای دیسک.

این بی اهمیت نیست. این «تصمیم» واحد منجر به افزایش میلیون‌ها دلار هزینه میزبانی در درازمدت می‌شود.

من می‌توانم مشتریانمان را در حال اجرای ریز عکس‌های بازسازی‌شده ببینم و ناگهان باید ۲۵ تا ۵۰ درصد بیشتر برای میزبانی ارتقا یافته صرفاً برای فضای دیسک بپردازم.»

WordPress Core Committer آدام سیلورستاین، یک مهندس روابط توسعه‌دهنده در Google و یک وردپرس Core Committer در نظرات پاسخ داد کسانی که ویژگی جدید را دوست ندارند می توانند به سادگی با افزودن چند خط کد به وردپرس این ویژگی را خاموش کنند.

اما این کاری نیست که یک کاربر معمولی بتواند انجام دهد. بدتر از آن، وردپرس قصد ندارد سوئیچ روشن/خاموش ارائه کند، زیرا نمی‌خواهد کاربران را مجبور به تصمیم‌گیری کند (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح می‌دهیم).

چرا پیشنهاد وردپرس برای WebP یک ایده بد است

اندرو وایلدر، موسس NerdPress (@NerdPress)، شرکتی که پشتیبانی و نگهداری می کند سایت های وردپرس غذا و سبک زندگی برای صدها مشتری توضیح مفصلی در مورد اینکه چرا پیشنهاد وردپرس ایده بدی است ارائه کرده است

اندرو به اشتراک گذاشت:

“در ظاهر این ایده خوبی به نظر می رسد، زیرا تصاویر WebP معمولا کوچکتر از JPG (با کیفیت مشابه) هستند.

با این حال، من معتقدم که این یک رویکرد اساساً ناقص است، زیرا باعث می‌شود کتابخانه‌های رسانه‌ای از کنترل خارج شوند (تعداد فایل‌ها را دو برابر می‌کند)، و باعث می‌شود سایت‌ها فضای دیسک را تمام کنند.

همچنین پشتیبان‌گیری/بازیابی/ مهاجرت را دشوارتر می‌کند.

این پیشنهاد عملاً تعداد فایل‌های تصویری را دوبرابر می‌کند (در طول زمان) و احتمالاً ۷۰٪ فضای ذخیره‌سازی بیشتری را مصرف می‌کند.

همه تصاویر را بلافاصله تبدیل نمی کند. پیشنهاد این است که در آینده شروع به تکثیر تصاویر جدید کنید.

با این حال، اگر شخصی تصاویر کوچک را “بازسازی” کند (که اغلب پس از تغییر موضوع ضروری است)، در آن مرحله کپی های WebP را نیز ایجاد می کند.

بنابراین هنگام پشتیبان‌گیری از سایت‌ها، همه آن تصاویر باید به نحوی به یک مکان پشتیبان منتقل شوند. سیستم‌های پشتیبان خوب «افزاینده» خواهند بود، بنابراین فقط فایل‌های جدید را کپی می‌کنند. اما حتی سیستم‌های خوب نیز می‌توانند از کار بیفتند یا از کار بیفتند، به خصوص زمانی که هزاران فایل در هر یک از پوشه‌های متعدد وجود داشته باشد.

به عنوان مثال: ManageWP (که متعلق به GoDaddy است)، در واقع دارای حداکثر محدودیت فایل ۱,۰۰۰,۰۰۰ فایل برای پشتیبان گیری است.

بنابراین اگر بیشتر از آن در سرور وجود داشته باشد، نسخه‌های پشتیبان کار نمی‌کنند.

به نظر می رسد که فایل های زیادی وجود دارد، اما در واقع می تواند به راحتی اتفاق بیفتد. سایتی با مثلاً ۱۵۰۰۰ تصویر در کتابخانه و ۵۰ اندازه تصویر کوچک، یعنی ۷۵۰ هزار تصویر کوچک در آنجا.

و این شامل همه فایل‌های دیگر روی سرور نمی‌شود. بنابراین اگر آن را با تصویر WebP دو برابر کنیم، گیر کرده ایم.”

از اندرو پرسیدم که دیدگاه او در مورد رویکرد معقولی که وردپرس باید در رابطه با ویژگی پیشنهادی WebP داشته باشد چیست.

اندرو پاسخ داد:

“من فکر می کنم بهترین کار این است که آن را به عنوان یک افزونه مستقل نگه دارید و آن را در هسته ادغام نکنید.

اما، اگر قطعاً می‌خواهند این کار را انجام دهند، باید آن را به‌طور پیش‌فرض در همه سایت‌ها غیرفعال کنند، و باید تنظیماتی در صفحه تنظیمات رسانه باشد.

همراه با آن تنظیم، باید اطلاعاتی برای توضیح مزایا/معایب فعال کردن تنظیمات وجود داشته باشد – و شاید پیوندی به مقاله از یک منبع خنثی نیز وجود داشته باشد که به وضوح توضیح دهد که چرا کسی می‌خواهد یا نمی‌خواهد آن را فعال کند. “

فقدان سوئیچ روشن/خاموش مشکل است؟

یک نگرانی عمده عدم وجود راهی آسان برای خاموش کردن این رفتار است.

یک نفر نظر داد:

“این که یک کلید خاموش آسان وجود ندارد و به افزونه یا قطعه دیگری نیاز دارد، آزاردهنده است.

استفاده از تنظیمات API چندان سخت نیست. اگر می توانید WebP را تبدیل کنید، می توانید یک سوئیچ خاموش بدهید.

من با این ویژگی مخالف نیستم. برای بسیاری از کاربران مفید خواهد بود و برخی را ناراحت می کند.

اما این به نظر خیلی سنگین است.”

وردپرس نمی‌خواهد کاربران را با انتخاب‌ها سنگین کند

آدام سیلورستاین به انتقاد از عدم وجود گزینه روشن/خاموش پاسخ داد و به همه یادآوری کرد که این فلسفه رسمی وردپرس است که چیزهایی را بدون نیاز به تصمیم گیری کاربر کاملاً کاربردی بسازد. همچنین این خط مشی وردپرس است که برای بسیاری از افرادی که اهل فن نیستند طراحی شود.

آدام به طور خاص به خط‌مشی وردپرس با عنوان «تصمیم‌ها، نه گزینه‌ها اشاره کرد. ”

بر اساس این فلسفه طراحی، وردپرس به دنبال این است که از درخواست تصمیم گیری از کاربران خود اجتناب کند.

این فلسفه رسمی وردپرس است که طراحی باید آنقدر هوشمند باشد که ناشران مجبور نباشند در مورد روشن یا خاموش کردن یک ویژگی تصمیم بگیرند.

این خط‌مشی بیان می‌کند:

“وظیفه ما به عنوان توسعه دهندگان این است که تصمیمات طراحی هوشمندانه بگیریم و از تحمیل وزن انتخاب های فنی بر دوش کاربران نهایی خود اجتناب کنیم.”

آدام سیلورستین، کامیتر اصلی وردپرس، اصرار کرد:

“اکثریت قریب به اتفاق کاربران از این ویژگی بهره خواهند برد و نیازی به درک یا نیازی به انتخاب در مورد جزئیات فنی روشن یا خاموش کردن فرمت های تصویر خاص ندارند.”

یک کاربر وردپرس پاسخ داد:

«تصمیم‌ها نه گزینه‌ها استدلال بسیار ضعیفی در اینجا به نظر می‌رسد. این یک چک باکس واحد در صفحه تنظیمات است. می‌توان استدلال کرد که «دلسرد کردن موتورهای جستجو» گزینه‌ای بی‌معنی است، زیرا ۹۹ درصد می‌خواهند سایت‌هایشان ایندکس شود، با این حال این گزینه بسیار مفیدی است که از نیاز به افزونه برای انجام کاری که هسته باید انجام دهد اجتناب می‌کند.

آزادی در تصمیم گیری

برخی از تصمیمات کوچک هستند و اکثر مردم با این که وردپرس آنها را از طرف کاربران اتخاذ می کند، خوب هستند.

اما این یکی از آن تصمیماتی نیست که یک کاربر بسیار ناراضی وردپرس اصرار داشت.

آنها گفت:

“من تصاویرم را انتخاب می کنم. قالب های آنها را انتخاب می کنم. این تصمیم من است، نه مکان وردپرس که برای من انتخاب کنم.،

…بنابراین بله، این نوع رفتار برای من غیرقابل قبول است، تا حد زیادی.

در هر سایتی که تحت کنترل من است، برای همیشه غیرفعال خواهد شد.”

WordPress برای ایجاد یک افزونه؟

آدام سیلورستاین در اواسط بحث آنلاین فشرده ایده ایجاد یک افزونه را مطرح کرد تا ناشران بتوانند عملکرد جدید WebP را غیرفعال کنند.

اما حتی این ایده نیز با مقاومت روبرو شد و یکی از نظر دهندگان پرسید که چگونه وردپرس به کاربران اطلاع می‌دهد که به یک افزونه برای خاموش کردن یک رفتار پیش‌فرض وردپرس نیاز است.

آنها اشاره کردند که منطقی تر است که آن را به سادگی یک گزینه در وردپرس قرار دهیم تا اینکه این رفتار را به ناشران تحمیل کنیم و برای کسانی که از یک افزونه اطلاعی ندارند مشکل ایجاد کنیم.

جامعه وردپرس از پیشنهاد WebP ناراضی است

بخش نظرات در مورد پیشنهاد WordPress WebP یکی از طولانی ترین موضوعاتی است که در مدت زمان بسیار طولانی دیده ام.

احساس نظر جامعه وردپرس در مورد این پیشنهاد کاملاً منفی و کاملاً مخالف ویژگی پیشنهادی بود.

ممکن است به طور خاص یکی از نظردهنده‌ها خلاصه کند که این پیشنهاد چقدر ضعیف دریافت شده است.

آنها به اشتراک گذاشته شده:

“راستش، این در بسیاری از سطوح بد است و در حالی که من برخی از مسیرهای توسعه را که در گذشته توسط هسته وردپرس گرفته شده است مشکوک یافته ام، در نهایت به این موضوع رسیده ام، صادقانه این را به عنوان چیزی که هرگز نخواهم دید. همراه باشید.»

نقل قول

پیشنهاد رسمی وردپرس و بحث زنده را بخوانید

فعال کردن WebP به صورت پیش‌فرض

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *