تهران ، ولیعصر
021-987654

توییتر دسترسی به برنامه های شخص ثالث را قطع می کند

در اقدامی که جنجال‌هایی را در میان جوامع فناوری و توسعه‌دهندگان برانگیخت، به نظر می‌رسد توییتر دسترسی به برنامه‌های شخص ثالث مانند Twitterrific و Tweetbot را قطع کرده است.

تویتر با قطع دسترسی به API خود، توانایی توسعه دهندگان را برای ارائه راه های جایگزین برای دسترسی به پلت فرم محدود می کند.

این تغییر می‌تواند بر افرادی که برای محتوای روزانه توییتر خود به برنامه‌های شخص ثالث وابسته هستند، تأثیر بگذارد.

در حالی که مشخص نیست چرا توییتر چنین تغییرات شدیدی را در خط مشی دسترسی API خود ایجاد می کند، گزارشی از اطلاعات نشان می دهد که تصادفی نیست.

ارین وو، خبرنگار The Information، می نویسد:

«در یک روز و نیم از زمانی که کاربران شروع به گزارش مشکلات برنامه‌ها کردند، نه حساب رسمی توییتر و نه حساب پشتیبانی توییتر توضیحی نداده‌اند که چه چیزی باعث این قطعی شده است، از جمله اینکه آیا این قطعی عمدی یا تصادفی بوده است. ماسک همچنین در حساب توییتر خود نظری نداده است.

اما یک مهندس نرم‌افزار ارشد پنجشنبه شب نوشت که «تعلیق برنامه‌های شخص ثالث عمدی است»، در یک کانال داخلی Slack مرکز فرماندهی توییتر، که توسط کارمندان برای رسیدگی به قطع‌ها و وقفه‌های سرویس‌های توییتر استفاده می‌شود. زمانی که The Information بعدازظهر شنبه با آن تماس گرفت، مهندس از اظهار نظر خودداری کرد.»

در حالی که هیچ ارتباط رسمی برای توسعه دهندگان یا کاربران ارائه نشده است، بسیاری گمانه زنی می کنند که تصمیم برای محدود کردن دسترسی API به دلیل تمایل به افزایش درآمد است.

برنامه‌های شخص ثالث درآمد تبلیغاتی کمتری را برای Twitter به ارمغان می‌آورند. اجبار افراد به استفاده از برنامه رسمی توییتر می‌تواند تعداد تبلیغات را افزایش دهد و آن را به پلتفرمی جذاب‌تر برای تبلیغ‌کنندگان تبدیل کند.

به‌علاوه، انتقال کاربران بیشتر به برنامه رسمی می‌تواند اشتراک‌های بیشتری را در Twitter Blue ایجاد کند، که برای خرید در برنامه‌های شخص ثالث در دسترس نیست.

صرف نظر از استدلال پشت این تصمیم، توییتر به روابط با توسعه دهندگان و کاربران به طور یکسان آسیب می رساند.

دادن دسترسی به برنامه‌نویسان شخص ثالث به API توییتر برای کاربران مفید است زیرا آنها اغلب قادرند ابزارهای کارآمدتر و کاربرپسندتری نسبت به ابزارهای موجود از طریق خود توییتر ایجاد کنند.

به‌علاوه، اجازه دسترسی به API می‌تواند به تحریک نوآوری و خلاقیت در صنعت کمک کند و منجر به فناوری‌های پیشرفته‌تر و خدمات بهتر شود.

این واقعیت که این تغییر بدون اخطار انجام شده است، روابط با توسعه دهندگان را تیره کرده است و برخی متعهد شده اند در صورت بازیابی دسترسی API، به کار بر روی برنامه خود ادامه ندهند.

کریگ هاکنبری، توسعه دهنده Twitterrific، در وبلاگ:

«آنچه مرا در مورد آخرین روز Twitterrific آزار می دهد این است که با وقار نبود. هیچ اطلاعیه قبلی برای سازندگان آن وجود نداشت، مشتریان فقط یک خطای عجیب دریافت کردند و هیچ کس توضیح نمی دهد که چه اتفاقی می افتد. ما فرصتی نداشتیم از مشتریانی که بیش از یک دهه با ما بوده اند تشکر کنیم…

من شخصاً تمام کردم. و با انتقام.»

متئو ویلا، توسعه‌دهنده Fenix ​​برای iOS، می‌گوید که در نظر دارد برنامه خود را از App Store خارج کند

پل حداد، یکی از خالقان Tweetbot، در یک پست در Mastodon که او به “مراتع کوچکتر اما سبزتر” می رود.

اگر منتظر هستید تا برنامه شخص ثالث مورد علاقه خود در توییتر دوباره آنلاین شود، نمی توان گفت که آیا این اتفاق می افتد یا خیر.

از آنجایی که توییتر تیم روابط عمومی و ارتباطات خود را اخراج کرد، نمی‌توان با نماینده شرکت برای اظهار نظر تماس گرفت.


تصویر ویژه: استودیو پست مدرن/Shutterstock

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *