تهران ، ولیعصر
021-987654

کوبص چیست؟ واژه‌ای نامفهوم اما آشنا

کوبص چیست؟ واژه‌ای نامفهوم اما آشنا

اگر اهل گشت و گذار در توییتر باشید، یا با بچه های دهه هشتادی نشست و برخاست زیادی داشته باشید، احتمالاً این واژه به گوشتان خورده است. واژۀ کوبص یا کُبص را می توان در کنار عجیب ترین و جدیدترین اصطلاحات مورد استفاده در شبکه های اجتماعی قرار داد. احتمالاً بسیاری از شما هم از وجود چنین واژه ای خبر نداشته باشید.

ما در این بلاگ پست تصمیم گرفتیم به بررسی این واژه بپردازیم و به سؤال بسیاری از کاربران یعنی «کوبص چیست؟» پاسخ درست و کاملی بدهیم. پس اگر کنجکاو شدید که بدانید معنی این واژه چیست و در چه مواردی استفاده می شود، تا انتها با ما همراه باشید.

دهه هشتادی ها نسلی هستند که با نسل های قبلی خود تفاوت های بسیاری دارند. یکی از مهم ترین تفاوت ها این است که آن ها در عصر تکنولوژی بزرگ شدند و با شبکه های اجتماعی و اینترنت و امثالهم، بیشتر از هر نسلی مأنوس هستند.

وجود شبکه های اجتماعی باعث شده تا ما آدم ها بیشتر به هم نزدیک شویم و ارتباطات خود را گسترده تر و محکم تر پیش ببریم و این دقیقاً همان کاری است که دهه هشتادی ها در آن تخصص دارند. این ارتباط خوب از آن ها یک جامعۀ کوچک ساخته تا در کنار هم باشند. به همین خاطر برای جامعۀ خود علائم خاصی را تعریف می کنند که آن ها را متمایز کند.

کوبص یعنی چه؟

کوبص یا همان کبص درواقع همان معنای آلت تناسلی زنانه را می دهد. شاید در نگاه اول معنی این کلمه با چیزهایی که تا به حال از آن شنیدید ارتباط خاصی نداشته باشد، اما کوبص اصطلاحی است که در موارد متعددی کاربرد دارد.

کوبص در چه مواقعی استفاده می شود؟

جامعۀ کوچک دهه هشتادی ها بسیار راحت و خودمانی با یکدیگر صحبت می کنند و به سرعت می توانند یکدیگر را پیدا و با هم ارتباط برقرار کنند. برای اینکه هم این راحتی حفظ شود و هم بتوان از برخی الفاظ در میان صحبت ها استفاده کرد، چنین کلماتی را جایگزین آن ها می کنند.

برای مثال، به جای اینکه به شخصی بگوییم «حرف مفت نزن»، می توانیم با استفاده از این کلمه بگوییم «کوبصشر نگو». کوبص را می توان جایگزین تقریباً مؤدبانه ای برای کلمۀ عامیانۀ آن دانست که در بسیاری از مکالمات استفاده می شود. دیگر کلماتی که می توان با کوبص ساخت و از آن استفاده کرد، عبارت اند از: کوبصکش، کوبص نگو، کوبصشر، کوبصمغز و… .

البته این اولین بار نیست که برای کلمات سانسوری چنین چیزی درست می کنند. کلمات دیگری هم هستند که اگر بخواهیم از آن ها استفاده کنیم، معنای بدی می دهند و فحش محسوب می شوند و شاید جلوی خیلی از افراد نتوان آن ها را به کار برد. اما با تغییر شکل، خیلی از آن ها وارد زندگی و دایرۀ لغاتمان شدند و از خود کلمۀ اصلی هم بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. پشمام، برگام، به شخمم، کیف و… مثال های معروفی هستند که نه تنها در شبکه های اجتماعی، بلکه در زندگی روزمره هم به وفور آن ها را می شنویم.

به وضوح می توان دید که ادبیات نسل جدید، کم کم در حال تغییرات است و آن ها دوست دارند همه چیز را ازجمله کلمات، به شیوۀ خود تغییر دهند. آشنایی با اصطلاحات توییتر و کلمات جدیدی که در شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرند، می تواند به ما کمک کند تا از این کلمات در موقعیت درست استفاده کنیم و اگر شخصی از این کلمات استفاده کرد، بدون نیاز به مترجم، حرف های او را متوجه شویم.

کلام آخر

حتماً به این نکته دقت کنید که این واژه، واژۀ مؤدبانه ای نیست و قاعدتاً هرجایی نباید از آن استفاده کنیم. ضمن اینکه ما صرفاً این واژه را معرفی کردیم و به هیچ وجه توصیه یا تشویق به استفاده از آن نمی کنیم.

نظر شما درمورد استفاده از کوبص و اصطلاحات مرتبط با آن چیست؟ از آن استفاده می کنید؟ تا به حال این کلمه به گوشتان خورده بود؟ فکر می کنید در آینده تا چه حدی باید شاهد اصطلاحات جدید مثل کوبص باشیم؟ حتماً نظرهای خود را برای ما کامنت کنید. منتظر نظرها و تجربیات شما درمورد این بلاگ پست هستیم.

۵
/
۵
(
۳

امتیاز

)

منبع : www.nima.today

اگر این مطلب براتون مفید بوده، می‌تونید من را هم خوشحال کنید!
من خیلی قهوه دوست دارم و موقع نوشتن هر مطلب بین ۱ تا ۵ لیوان می‌نوشم… یه جورایی انگیزه‌ی نوشتن بهم میده! پس اگر مطلب خوبی بوده برای کسایی که فکر می‌کنید این مطلب را دوست دارن بفرستید و اگر خیلی با مطلب حال کردین و می‌خواهید برای مطلب بعدی هم قهوه داشته باشم، می‌تونید(کاملا دلخواه) یه قهوه مهمونم کنید: دونیت قهوه برای امیر دانشی پور!

منبع(source)

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *