تهران ، ولیعصر
021-987654

وردپرس تغییر توسعه تاریخی را در نظر می گیرد

مت مولن‌ویگ، توسعه‌دهنده وردپرس و مدیر عامل Autommatic، پیشنهاد کرد که دیگر ویژگی‌های جدیدی به وردپرس اضافه نشود و به جای آن به یک خط‌مشی اول پلاگین بپیوندد.

این رویکرد جدید برای آینده وردپرس قبلاً منجر به حذف کامل ویژگی جدیدی شده است که برای نسخه بعدی وردپرس در نظر گرفته شده است.

گفته می‌شود که افزونه‌های متعارف راهی برای ادامه بهبود وردپرس در زمان‌بندی سریع‌تر ارائه می‌دهند.

اما برخی از مشارکت کنندگان اصلی وردپرس عقیده داشتند که تجربه کاربری ناشر ممکن است آسیب ببیند.

افزونه های متعارف

اولین بار در سال ۲۰۰۹ مورد بحث قرار گرفت، افزونه‌های متعارف راهی برای توسعه ویژگی‌های جدید در قالب پلاگین است.

هدف این رویکرد این است که هسته وردپرس را سریع و ناب نگه دارد و در عین حال توسعه ویژگی های آزمایشی را در قالب افزونه ها تشویق کند.

پیشنهاد اولیه ۲۰۰۹ آن را اینگونه توصیف کرد:

“افزونه‌های متعارف افزونه‌هایی هستند که توسط جامعه توسعه داده شده‌اند (چند توسعه‌دهنده، نه فقط یک نفر) و محبوب‌ترین درخواست‌های عملکرد را با اجرای عالی پاسخ می‌دهند.

… یک رابطه بسیار قوی بین هسته و این افزونه ها وجود خواهد داشت که تضمین می کند الف) کد افزونه ایمن و بهترین نمونه ممکن از استانداردهای کدنویسی است، و ب) نسخه های جدید وردپرس در برابر این افزونه ها آزمایش می شوند. قبل از انتشار برای اطمینان از سازگاری.”

به این رویکرد برای ویژگی‌ها و گزینه‌ها به عنوان پلاگین اول نیز گفته می‌شود، تا بر نحوه ظاهر شدن ویژگی‌ها در ابتدا در قالب افزونه‌ها تأکید شود.

این افزونه‌ها متعارف نامیده می‌شوند زیرا توسط تیم توسعه هسته وردپرس توسعه داده شده‌اند، در مقابل افزونه‌های غیر متعارفی که توسط اشخاص ثالث ایجاد می‌شوند و ممکن است ویژگی‌ها را محدود کنند تا خرید نسخه حرفه‌ای را تشویق کنند.

ادغام افزونه‌های متعارف در هسته وردپرس زمانی در نظر گرفته می‌شود که فناوری افزونه محبوبیت و ضروری بودن خود را برای اکثر کاربران ثابت کند.

مزایای این رویکرد جدید برای وردپرس، جلوگیری از افزودن ویژگی‌های جدیدی است که ممکن است اکثر کاربران به آن نیاز نداشته باشند.

Plugin-first مطابق با فلسفه وردپرس به نام تصمیم‌ها، نه مطابقت دارد. Options، که به دنبال جلوگیری از بارگذاری کاربران با لایه‌هایی از گزینه‌های فنی است.

با بارگذاری ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلف در افزونه‌ها، کاربر مجبور نخواهد بود از فعال کردن یا غیرفعال کردن قابلیت‌هایی که به آن‌ها نیاز دارد، نیازی ندارد یا نمی‌فهمد، بگذرد.

فلسفه طراحی وردپرس می گوید:

“وظیفه ما به عنوان توسعه دهندگان این است که تصمیمات طراحی هوشمندانه بگیریم و از تحمیل وزن انتخاب های فنی بر دوش کاربران نهایی خود اجتناب کنیم.”

افزونه های Canonical در آینده؟

مت مولن‌ویگ پستی با عنوان افزونه‌های متعارف مورد بازبینی قرار گرفتند، که در آن وی اظهار داشت که این راهی است که وردپرس باید در حال توسعه به جلو باشد.

او نوشت:

«ما در حال رسیدن به نقطه‌ای هستیم که هسته اصلی باید بیشتر جنبه ویرایشی داشته باشد و به ویژگی‌هایی که گاهی اوقات به صورت موقت وارد می‌شوند «نه» بگوید، و امیدوارم که تیم‌های بیشتری از آن به عنوان فرصتی استفاده کنند. آینده وردپرس را از طریق یک رویکرد پلاگین اول تحت تاثیر قرار می دهد که به آنها لوکس توسعه سریعتر و چرخه های انتشار (به جای سه بار در سال)، هزینه بازبینی کمتر، و مسیر ورود به هسته در صورت موفقیت پلاگین را می دهد. ”

اولین قربانی این رویکرد جدید لغو ادغام تبدیل تصویر WebP به نسخه بعدی وردپرس، وردپرس ۶.۱، که در حال حاضر برای نوامبر ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است.

Plugin-First بحث برانگیز است

تغییر به فرآیند توسعه پلاگین اول در بخش نظرات مورد بحث قرار گرفت.

برخی از توسعه دهندگان، مانند مشارکت کننده اصلی جان براون، در مورد پیشنهاد تغییر به توسعه با افزونه‌های متعارف.

آنها نظر داد:

«مشکل این است که افزونه‌های پیچیده بسیار زیادی برای یک ویژگی ساده اختیاری وجود دارد.

افزونه‌ها گزینه‌ای کاربرپسند برای تنظیمات اصلی نیستند. ابتدا کاربران باید کشف کنند که یک افزونه وجود دارد، سپس با یک صفحه تنظیمات دیگر و به‌روزرسانی‌ها و نگهداری آن افزونه مذاکره کنند.»

نظردهنده از مثالی از عملکرد نظردهی استفاده کرد که در حال حاضر توسط چندین افزونه متورم به عنوان تجربه کاربری کمتر ایده آل ارائه می شود.

آنها خاطرنشان کردند که داشتن یک افزونه متعارف برای حل یک مشکل بر وضعیت فعلی که گزینه‌های مطلوب را فقط در افزونه‌های شخص ثالث متورم می‌توان یافت، ارجحیت دارد.

اما آنها همچنین گفتند که داشتن یک گزینه تنظیمات در هسته، بدون نیاز به افزونه، می تواند تجربه کاربری بهتری را ارائه دهد.

آنها ادامه دادند:

«حالا، من فکر می‌کنم پلاگین‌های Canonical وضعیت بهتری نسبت به بیش از ۶ افزونه متورم دارند که در اینجا وجود دارد، اما برای انجام این کار، یک چک باکس به صفحه تنظیمات در هسته اضافه می‌شود. که باعث بهبود بیشتر UX و مشکلات کشف ذاتی افزونه ها می شود.»

در نهایت، نظردهنده این ایده را بیان کرد که مفهوم افزونه‌های متعارف راهی برای خاموش کردن بحث در مورد ویژگی‌هایی است که باید در نظر گرفته شوند، به طوری که مکالمه هرگز اتفاق نمی‌افتد.

«افزونه‌های متعارف» به نظر ابزاری تسلیحاتی برای منحرف کردن بحث‌ها است، همان‌طور که «تصمیم‌ها نه گزینه‌ها» برای سال‌ها تبدیل شده است.

این بیانیه آخر اشاره‌ای به ناامیدی‌هایی است که برخی از مشارکت‌کنندگان اصلی با ناتوانی در افزودن گزینه‌ها برای ویژگی‌ها به دلیل فلسفه «تصمیم‌ها، نه گزینه‌ها» احساس می‌کنند.

دیگران نیز با رویکرد پلاگین اول مخالفت کردند:

“افزونه Canonical عالی به نظر می رسد، اما بار تعمیر و نگهداری را بیشتر بر دوش نگهبانان افزایش می دهد.

به نظر من، این امکان وجود ندارد.

به‌جای اینکه بیشتر بگوییم – مکان خوبی برای افزونه است، برخی ویژگی‌های اساسی را در خود هسته گنجانده شود، بسیار بهتر خواهد بود.

شخص دیگری ابتدا به نقص افزونه اشاره کرد که جمع آوری بازخورد کاربر ممکن است آسان نباشد. اگر اینطور است، اگر این نیازها ناشناخته باشند، ممکن است راه خوبی برای بهبود افزونه ها به گونه ای که نیازهای کاربر را برآورده کند، وجود نداشته باشد.

آنها نوشت:

“چگونه می توانیم بازخورد کاربران را بهتر دریافت کنیم؟

مگر اینکه صاحبان سایت به اندازه کافی دانش کافی برای گزارش مشکلات در GitHub یا Trac داشته باشند (راست باشیم، هیچکس مشکلات افزونه را در Trac گزارش نمی‌کند)، واقعاً راهی برای جمع‌آوری بازخورد از کاربران برای بهبود این افزونه‌های پیشنهادی/رسمی وجود ندارد. “

افزونه های متعارف

توسعه وردپرس برای بهبود سریعتر در حال تکامل است. نظرات مشارکت‌کننده اصلی نشان می‌دهد که بسیاری از سوالات حل‌نشده درباره اینکه این سیستم چقدر برای کاربران خوب کار می‌کند وجود دارد.

یک نشانگر اولیه مربوط به اتفاقاتی است که با ویژگی لغو شده WebP که قبلاً در هسته اصلی ادغام می شد و اکنون به یک افزونه تبدیل می شود، رخ می دهد.


تصویر ویژه توسط Shutterstock/Studio Romantic

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *