تهران ، ولیعصر
021-987654

بنیانگذار Yoast SEO: رابط مدیریت وردپرس “به سادگی بد” است

بنیان‌گذار افزونه Yoast SEO، Joost de Valk، ارزیابی انتقادی از رابط کاربری وردپرس (UI) منتشر کرد و گفت که استفاده از آن را «سخت‌تر» می‌کند و ممکن است دلیلی باشد. که به از دست دادن سهم بازار وردپرس به شرکت هایی مانند Wix و Shopify کمک می کند.

فلسفه رسمی طراحی وردپرس بیان می‌کند که آنها می‌خواهند وردپرس را آسان‌تر کنند. با هر نسخه جدید منتشر شده استفاده کنید.

آنها می نویسند که هدف آنها این است که کاربر “غیر فنی” شخصی باشد که برای آن طراحی می کنند تا بتوانند در عرض پنج دقیقه با یک وب سایت کاملاً کاربردی راه اندازی شوند.

با این حال، واقعیت استفاده از وردپرس بسیار آسان است.

حتی خود توسعه دهنده وردپرس، مت مولنوگ، گفت که طراحی در Wix سریعتر از انجام همان کار در وردپرس است.

طراحی رابط کاربری وردپرس

Joost انگشت خود را به سمت رابط کاربری فعلی مدیریت وردپرس به‌عنوان عاملی کمک می‌کند که چرا وردپرس برای استفاده گیج‌کننده است.

او توجه را به این واقعیت جلب کرد که وردپرس دارای سه رابط کاربری مختلف است که کاربران را مجبور می‌کند نحوه استفاده از هر رابط را بیاموزند و تجربه استفاده از وردپرس را پیچیده‌تر می‌کند.

برای بدتر شدن اوضاع، تم‌ها و افزونه‌ها عناصر رابط کاربری خود را معرفی می‌کنند که دوباره کاربران را مجبور می‌کند تا روشی کاملاً متفاوت برای پیمایش و استفاده از نرم‌افزار را بیاموزند.

یک رابط کاربری ایده‌آل (UI) فضای کاری ثابتی را ارائه می‌دهد به طوری که کاربر مجبور نیست متوقف شود و دوباره فکر کند که همه دکمه‌ها و پیوندها کجا هستند.

تعامل با رابط باید در همه صفحه‌ها مشابه باشد، صرف نظر از اینکه آنها در تلاش هستند چه کاری انجام دهند.

جوست نوشت:

“وضعیت فعلی به سادگی بد است: هسته وردپرس اساساً اکنون ۳ طرح دارد.

صفحه ویرایش پستی که من این را در آن تایپ می‌کنم، هیچ شباهتی به صفحه نمای کلی پست‌ها ندارد، که هیچ شباهتی به صفحه سلامت سایت ندارد.

و سپس وارد افزونه ها می شوید و هر کدام رابط کاربری خود را در آنجا نیز دارند. این کار استفاده از وردپرس را در کل سخت‌تر می‌کند.”

وردپرس قدیمی است و سهم بازار را از دست می دهد

در کنار ناسازگاری رابط کاربری، Joost همچنین اشاره کرد که رقبای مانند Wix دارای یک رابط کاربری ثابت در سراسر سیستم های مدیریت محتوای خود هستند.

بنابراین، در حالی که سایر نقاط جهان با بهترین شیوه‌ها پیش می‌روند، وردپرس با همان رابط کاربری ناسازگاری که سال‌هاست گیر کرده است.

Yoast اصرار داشت که رابط کاربری ضعیف به مهاجرت کاربران از وردپرس به رقبا کمک می کند.

“اینگونه است که ما سهم بازار CMS را به شرکت هایی مانند Wix و Shopify از دست می دهیم (که هر کدام سیستم طراحی خود را دارند).”

آیا استفاده از وردپرس سخت است؟

یک ویژگی اصلی که CMS منبع بسته مانند Wix را جذاب می کند این است که استفاده از آن آسان است. یکی از دلایلی که استفاده از آن آسان است، یک سیستم طراحی ثابت است.

مجله رایانه شخصی به ویکس جایزه بهترین سال را انتخاب کرد در سال ۲۰۲۲، نوشتن:

“اگر می خواهید یک وب سایت به صورت آنلاین با حداقل تلاش و حداکثر آزادی خلاقانه بسازید، به Wix نگاه نکنید.”

وردپرس چنین جایزه ای دریافت نکرد. با این حال، در بررسی اجمالی PC Magazine از وردپرس، نویسندگان خاطرنشان کردند که “بخصوص دشوار” نیست.

اما نویسندگان مروری بر مجله PC منحنی یادگیری استفاده از وردپرس را نیز تأیید کردند:

“…افرادی که با این فرآیند آشنایی ندارند ممکن است به راهنمایی نیاز داشته باشند.”

وب‌سایت تم وردپرس ThemeIsle می‌نویسد:

“در حالی که وردپرس به دانش کدنویسی نیاز ندارد، سفارشی کردن پوسته شما اغلب آنقدرها هم ساده نیست.

به‌طور پیش‌فرض، تجربه ویرایش بصری مشابهی را که با Squarespace یا Wix دریافت می‌کنید، ندارید، اگرچه ویرایشگر Block جدید در این جهت در حال تکامل است… برخی از تم‌های کدگذاری ضعیف نیز ممکن است برای تنظیم دردسرساز باشند، مگر اینکه شما شما یک کاربر پیشرفته هستید.”

یکی از اهداف وردپرس این است که کاربران بتوانند با آن به راحتی بسازند.

بنابراین گیج کننده است که استفاده از وردپرس را دشوار می داند، به ویژه در مقایسه با جایگزین های منبع بسته مانند Wix، Shopify و Duda.

Joost de Valk انگشت خود را روی رابط کاربری قدیمی مدیریت به عنوان یکی از دلایل سخت بودن استفاده از وردپرس می گذارد.

او عملاً از رهبری وردپرس درخواست می کند که طراحی یک رابط کاربری ثابت را در اولویت قرار دهد.

“WordPress به یک سیستم طراحی نیاز دارد و به سرعت به آن نیاز دارد…”

پاسخ از انجمن وردپرس توییتر

پاسخ به مقاله Joost بسیار مثبت بود و بسیاری از جامعه وردپرس از Joost برای جلب توجه به موضوع تشکر کردند.

@learnwithmattc توئیت کرد:

“نوشتن، خلاصه، توصیه ها، نکات، منابع عالی. معمولاً این اطلاعات ارزشمند را در یک پست وبلاگ دریافت نمی کنید.

WP Product Devs، توجه کنید! تنظیمات رابط کاربری مهم هستند، چه مسیری را که Yoast طی کرده دوست داشته باشید یا نه، فکر می‌کنم ارزش توجه به آن را دارد.»

@Shock9699 از مقاله در توییتی تشکر کرد، توجه را به موارد ناسازگار جلب کرد منوها در رابط مدیریت وردپرس.

“کاملا موافقم. وردپرس اکنون شبیه یک CMS 10/15 ساله است. به خصوص با ظهور FSE جدید که در آن منوهای داخلی با داشبورد معمولی متفاوت است.”

@mnowak_eth توئیت موافقت با نظرات مربوط به وضعیت وردپرس رابط کاربری مدیر:

«…پنل وردپرس شروع به شبیه شدن به نرم‌افزارهای سازمانی باستانی کرده است (نام‌ها را می‌دانید). با توجه به اینکه کل جنبش SaaS به طور مداوم به جامعه اینترنتی در مورد UX خوب و بد و ارگونومی آموزش می داد، پنل wp نادیده گرفته شد.”

یک طراحی استاندارد که توسط افزونه ها و تم ها به اشتراک گذاشته می شود، یک رابط مدیریت یکپارچه و منسجم ایجاد می کند. @wpsecurityuser یک درخواست تجدیدنظر برای یک سیستم طراحی استاندارد توییت کرد.

«لطفاً پلاگین‌ها را از پیاده‌سازی سیستم‌های رابط کاربری خود متوقف کنید، رابط کاربری مدیریت وردپرس را به‌روزرسانی کنید و همه چیز را استاندارد کنید، بیایید مدرن شویم.»

@bitartem توجه را به ارزش داشتن یک سیستم طراحی در مکانی به گونه ای که اکوسیستم وردپرس بتواند از قبل بداند چه انتظاری دارد.

«مشکل دیگر این است که وردپرس در مرحله انتقالی است، منظورم ویرایشگر مسدود کردن، و ویرایش کامل سایت است، و تقریباً هر روز ویژگی‌های جدیدی اضافه می‌شود، بنابراین اگر سیستم طراحی وجود دارد، باید بدانیم وردپرس چیست. در آینده نزدیک خواهد شد.”

رابط کاربری ادمین وردپرس نیاز به بهبود دارد

گریز از این نتیجه‌گیری که وردپرس دچار مشکل است، زمانی که فردی که آن را ایجاد کرده است می‌گوید که انجام کارها در یک رقیب منبع بسته سریع‌تر از وردپرس است، مشکل است.

مقاله Joost بر وضعیت قدیمی رابط مدیریت وردپرس تمرکز دارد و توجه را به نیاز به بیانیه طراحی منسجمی جلب می‌کند که توسعه‌دهندگان پلاگین و تم می‌توانند برای ایجاد محصول نهایی با کاربری آسان‌تر اتخاذ کنند.

پست وبلاگ Joost de Valk را بخوانید

رابط کاربری مدیریت وردپرس باید بهتر باشد

تصویر ویژه توسط Shutterstock/fizkes

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *